czwartek, 19 stycznia 2012

Tradycyjny lek Aborygenów

Skoro na dworze plucha, sezon przeziębień w pełni, na naszym blogu przychodzi kolej na kolejny składnik: olejek z eukaliptusa. Ma on leczniczy wpływ na organizm i posiada szeroki wachlarz zastosowań, co czyni go jednym z najbardziej korzystnych dla zdrowia olejków eterycznych.

Eukaliptus pochodzi z Australii. Jest to jedno z najszybciej rosnących drzew. Potrafi osiągnąć wysokość ponad 80m. Jego liście wydzielają olejki eteryczne. Kiedy zgnieciemy taki liść, poczujemy ostry, gryzący zapach.

Olejek ten był od dawna ceniony przez Aborygenów, którzy używali go do przemywania skóry lub bezpośrednio na rany, aby przyspieszyć gojenie. Dziś jest on głównym składnikiem w produkcji maści, stosowanych do nacierania ciała w czasie przeziębień, nieżytach górnych dróg oddechowych, astmie, zapaleniu oskrzeli.

Pewnie każdy z nas spotkał się w sklepie, czy aptece z landrynkami, które zawierają olejek eukaliptusowy i mogą wspomagać organizm i przynosić nam ulgę w czasie przeziębień.

Oprócz swojego korzystnego działania podczas infekcji, eukaliptus posiada również właściwości antyseptyczne i dlatego jest bardzo pomocny w leczeniu przeziębień, grypy, bólu gardła. Stosujemy go także jako środek wykrztuśny, który sprzyja leczeniu infekcji płucnych, między innymi zapalenia oskrzeli oraz zapalenia płuc. Ma on poza tym działanie rozgrzewające. Rozcieńczonym olejkiem eukaliptusowym smarować możemy klatkę piersiową lub okolice zatok w celu złagodzenia infekcji górnych dróg oddechowych. W tym samym celu napar z liści eukaliptusowych jest stosowany jako płukanka gardła. Rozcieńczony olejek przyniesie ulgę cierpiącym z powodu reumatycznych bólów, zastałych mięśni, neuralgii. Olejek z eukaliptusa pomocny jest w leczeniu niektórych infekcji bakteryjnych skóry. Stosuje się go m.in. na opryszczkę.

Olejek z eukaliptusa zastosowaliśmy m.in. przy produkcji balsamu VapoCal, który przynosi ulgę przy objawach kataru i kaszlu. VapoCal jest zalecany w przypadku dreszczy, czy niedrożności nosa. Możemy zastosować go bezpośrednio na klatkę piersiową lub pod nosem. Receptura balsamu oparta jest na naturalnych substancjach aktywnych: olej z mentolu, olej z ziela tymianku pospolitego, olej z kamfory, olej z eukaliptusa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz